Jak warzymy?

Historia kwasu chlebowego na świecie​

Historia produktów fermentowanych sięga wielu tysięcy lat wstecz. Najstarsze ślady fermentowanego napoju na bazie chleba prowadzą do starożytnego państwa Sumerów. To właśnie Sumerowie około 4-6 tysięcy lat temu byli prawdopodobnie pierwszymi ludźmi popijającymi kwas chlebowy. Chociaż na portalach internetowych można znaleźć wiele informacji że napojem popijanym przez Sumerów było… Piwo. Niezmienny pozostaje jednak fakt że był to napój na bazie fermentowanego chleba a więc bliżej mu do współczesnego kwasu chlebowego niż piwa. Pierwszy przepis na kwas chlebowy znajduje się w starożytnym tekście „Hymn do Nikasi”.

Kwas chlebowy zyskał na popularności w średniowieczu i nowożytności. Pito go na dworze cara Piotra I, w obejściach prostych chłopów oraz podawano jako napój prozdrowotny w szpitalach.  W Polsce kwas chlebowy zdobył największą popularność w okresie międzywojennym. Obecnie tradycyjnie warzony kwas chlebowy prawie zniknął z rynku. A szkoda bo tylko taki kwas według wielu źródeł potrafi pozytywnie oddziaływać na organizm człowieka.

Warzenie kwasu chlebowego w naszej Manufakturze

Warzenie kwasu chlebowego zaczynamy od wypieku sucharów chlebowych. W skład sucharów wchodzi mąka żytnia razowa oraz różne rodzaje słodów.  Słody powstają poprzez skiełkowanie oraz wysuszenie ziaren zbóż. Używamy głównie słodów żytnich oraz jęczmiennych.  Własnoręczne wypiekanie sucharów chlebowych daje nam pełną kontrolę nad smakiem i aromatem powstałych sucharów chlebowych a w konsekwencji kwasu chlebowego. 

Następnym etapem jest wodna ekstrakcja w zbiorniku warzelnym mająca na celu wydobycie smaku z sucharów chlebowych. Na tym etapie dodawane są również inne składniki takie jak cukry oraz  zakwas. Powstaje tak zwana brzeczka. Etap ten jest podobny do warzenia piwa. Różni się w szczegółach takich jak zakres wykorzystywanych temperatur czy też kolejność dodawania surowców.  

W kolejnym etapie brzeczka kwasu chlebowego fermentuje w zbiorniku warzelnym oraz w warunkach chłodniczych w butelkach lub beczkach. Dojrzewanie w chłodni jest procesem którym może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od rodzaju kwasu oraz pożądanych parametrów smakowych.

I już.

Kwas jest gotowy żeby trafić na wasze stoły.

Dojrzewanie i przechowywanie kwasu chlebowego

Kwas chlebowy z naszej Manufaktury zawiera żywe kultury bakterii kwasu mlekowego. Należy przechowywać go w warunkach chłodniczych.  Kwas z naszej Manufaktury dojrzewa co objawia się zmianą smaku oraz aromatu. Młody kwas jest lekko słodki z delikatnymi bąbelkami. W miarę dojrzewania zaczynają dominować w nim kwaśne nuty oraz zwiększa się jego nagazowanie. Po terminie przydatności butelkę należy opróżnić z kwasu, ponieważ naturalne procesy fermentacji mogą uszkodzić opakowanie.

Pij taki jak lubisz.