Site icon Manufaktura Kwasu

Żytni chleb na (za)kwasie bez zakwasu w 5 minut pracy

kwas chlebowy

Ten przepis wymyśliłem przypadkowo. Jest tak prosty, że aż mną wstrząsnęło. A efekt? Musicie spróbować! REWELACJA. W ten sposób każdy, przy użyciu butelki kwasu chlebowego oraz  mąki żytniej jest w stanie upiec pyszny, chrupiący chleb na naturalnym zakwasie. Brzmi niewiarygodnie? Wiem. Ale to prawda. W dodatku nakład pracy to około 5 minut!

Pomysł – przygotowanie ciasta

W niedzielny poranek, poszukując nowości postanowiłem upiec chleb żytni z dodatkiem kwasu chlebowego. Podczas przygotowania składników pojawiło się w mojej głowie przewrotne pytanie: czy naprawdę muszę dodawać zakwasu do mąki żytniej, skoro używam naturalnego kwasu chlebowego? Po chwili zastanowienia wymieszałem 370 g mąki żytniej z jedną butelką 0,33 litra kwasu chlebowego z naszej Manufaktury.

Niestety, do wieczora ciasto nie wyrosło. Trochę byłem rozczarowany, ale pomyślałem, że jeszcze je trochę potrzymam. W końcu bakterii tworzących zakwas w kwasie chlebowym jest mniej, niż w zwykłym zakwasie.  

Niespodzianka – ciasto rośnie

W poniedziałek z rana zajrzałem do ciasta, w zasadzie z zamiarem wyrzucenia go. Jak je zobaczyłem, aż krzyknąłem z radości. Ujrzałem pięknie wyrośnięte ciasto chlebowe.

Niewiele myśląc przełożyłem ciasto do foremki do garowania.

Po około 3 godzinach ciasto wypełniło większość foremki. (Zdjęcie poniżej przedstawia chleb w foremce o długości 30 cm. Jest ona trochę zbyt duża dla tej ilości składników więc w przepisie podaję foremkę o długości 26 cm).

Pieczenie

Foremkę wstawiłem do nagrzanego do 210 stopni piekarnika i trzymałem kciuki. Dawno już nie byłem tak podekscytowany przy pieczeniu chleba😊. Wyszedł PYSZNY, ZDROWY chleb przy MINIMALNYM nakładzie pracy.  Nazwałem go MiniMax. Minimum nakładu pracy przy maksymalnym efekcie. Poniżej przepis.

Przepis

Żytni chleb MiniMax na kwasie chlebowym

Składniki:
Butelka 0,33 Litra Kwasu Chlebowego Wytrawnego.
370 g mąki żytniej typu 720

Kwas chlebowy o temperaturze pokojowej mieszamy  z mąką, w misce o pojemności 3 litry lub więcej. Ciasto dość znacząco zwiększa objętość, więc miska powinna być duża. Masa chlebowa musi być dobrze wymieszana, bez białych grudek. Zajmuje to około 1 minuty. Misę odstawiamy w ciepłe miejsce, najlepiej o temperaturze 23-30 stopni Celsjusza. Ciasto wyrasta około 24 godzin. Im jest cieplej, tym ciasto szybciej wyrasta. Powinno zwiększyć swoją objętość kilkukrotnie.  Po około 24 godzinach przelewamy ciasto (pomagając sobie łyżką) do foremki o wymiarach 26 cm x 11 cm x 8 cm (wysokość), nasmarowanej masłem i odstawiamy na 3-4 godziny do garowania. Ciasto jest gotowe do włożenia do piekarnika, jeżeli wypełni prawie całą foremkę. Chleb pieczemy w temperaturze 210 stopni Celsjusza przez 45 minuty (bez termo obiegu).  Po tym czasie wyjmujemy chleb na kratkę do studzenia. Jeżeli zależy nam na błyszczącej skórce, możemy skropić go wodą przy użyciu spryskiwacza. Odstawiamy na kilka godzin do wystygnięcia i delektujemy się własnym, zdrowym chlebem na zakwasie.

W tym przepisie nie użyłem soli. Jest dobry bez niej, chociaż opcjonalnie można dosypać jedną łyżeczkę przed wymieszaniem mąki z kwasem chlebowym. Zdecydujcie sami. Smacznego.

Główny Kwasowar

Exit mobile version