Co wyróżnia nasz kwas chlebowy od innych kwasów dostępnych na rynku? Nie pasteryzujemy naszego kwasu chlebowego, dzięki czemu jest żywym organizmem, zawiera bakterie probiotyczne i fermentacja przebiega w nim przez cały czas. Co to w praktyce oznacza?
Nasz kwas chlebowy jest łagodniejszy na początku swojego życia a bardziej wyrazisty i wytrawny bliżej terminu przydatności do spożycia.
Zresztą ten termin to osobna sprawa, o której napiszę w dalszej części.
Dojrzewanie i fermentacja
Kwas chlebowy produkowany przez nas rozpoczyna fermentację już w czasie produkcji, gdy przygotowywany jest w kotle warzelnym. Po dodaniu zakwasu żytniego, żywe kultury bakterii w nim zawarte, zaczynają działać uruchamiając fermentację. Nie trwa to długo bo już następnego dnia kwas chlebowy nalewany jest do butelek i kapslowany. Nie zatrzymuje to jednak fermentacji, a tak naprawdę dopiero wtedy rozpoczyna się proces dojrzewania, który trwa nieprzerwanie do momentu otwarcia butelki i wypicia kwasu🙂.
Żeby jednak kwas chlebowy stał się pełnowartościowym napojem, musi dojrzewać przez 2-4 tygodni. Okres dojrzewania zależy od temperatury, w jakiej przechowujemy kwas chlebowy. Na koniec trafia do komory chłodniczej, gdzie leżakuje w temperaturze 10-12 ºC. Nie oznacza to, że fermentacja zakończyła się. Niższa temperatura tylko spowalnia fermentację i dojrzewanie kwasu chlebowego.
Młody kwas chlebowy
Po 4 tygodniach kwas chlebowy jest już na tyle dojrzały, że jest pełnowartościowym napojem, który można pić dla przyjemności, w celach zdrowotnych lub zaspokojenia pragnienia. Najlepiej pić go schłodzonego, szczególnie jeżeli jest ciepło ale i w zimowe dni jest przyjemnością, delektowanie się jego smakiem i aromatem.
W okresie pierwszych czterech tygodni kwas chlebowy nazywamy “młodym”, ponieważ jego smak jest delikatny, naturalne nagazowanie małe i nuty słodyczy nadal wyczuwalne.
Jest tak dlatego, ponieważ zawiera jeszcze dość dużą ilość cukru, który następnie zjadany jest przez bakterie. Cukier jest potrzebny bakteriom do życia i ciągłej fermentacji, która spowolniona ale jednak cały czas przebiega.
Dojrzały napój
Proces fermentacji cały czas trwa, dlatego z upływem kolejnych tygodni nasz kwas chlebowy nabiera coraz bardziej wytrawnego charakteru, ma co raz więcej bąbelków a jego smak staje się co raz bardziej wyraźny.
Z każdym tygodniem nagazowanie może być większe a smak co raz bardziej wytrawny. Nie należy obawiać się, że kwas chlebowy po otwarciu butelki “wyjdzie” z niej o własnych siłach :-).
Trzeba tylko pamiętać aby nie trzymać kwasu w cieple, tylko przechowywać go w lodówce. Im niższa temperatura tym proces dojrzewania kwasu postępuje wolniej.
Butelki nie wstrząsamy przed otwarciem, chyba że zależy nam na efekcie szampana 😊. Najlepiej zakręcić delikatnie butelką kilka razy, trzymając ją w dłoniach pod kątem 45 stopni. Idealna temperatura do spożycia jest zależna od osobistych preferencji. W miesiącach letnich lubimy pić kwas w temperaturze 8-10 ºC a w miesiącach zimniejszych preferujemy kilkanaście stopni. Niezależnie od stopnia nagazowania kwasu chlebowego, przestrzeganie tych prostych zasad, pozwoli na bezproblemowe jego otwarcie, nalanie i delektowanie się nim.
Data przydatności
Fermentacja postępuje dalej, zwiększa się ilość kwasu mlekowego oraz alkoholu. Zawartość cukru spada. Wzrasta naturalne nagazowanie.
Wraz z postępem fermentacji smak kwasu, dla niektórych osób, staje się zbyt wytrawny a inni zachwycają się jego wyrazistością. Każdy znajdzie coś dla siebie. Najstarszy kwas jaki piłem miał ponad 2 lata.
Podsumowując nasz kwas chlebowy żyje prze cały okres jego przydatności do spożycia oraz długo po nim. Fermentacja przebiega w nie przerwany sposób ale pod kontrolą dzięki przechowywaniu w odpowiedniej temperaturze. Ten sam kwas smakuje łagodniej gdy jest młody a zdecydowanie nabiera wyrazu, gdy zbliża się do terminu przydatności do spożycia.
Główny Kwasowar