Żywy kwas chlebowy

Podziel się

Co wyróżnia nasz kwas chlebowy od innych kwasów dostępnych na rynku? Nie pasteryzujemy naszego kwasu chlebowego, dzięki czemu jest żywym organizmem, zawiera bakterie probiotyczne i fermentacja przebiega w nim przez cały czas. Co to w praktyce oznacza?

Nasz kwas chlebowy jest łagodniejszy na początku swojego życia a bardziej wyrazisty i wytrawny bliżej terminu przydatności do spożycia.

Zresztą ten termin to osobna sprawa, o której napiszę w dalszej części.

Dojrzewanie i fermentacja

Kwas chlebowy produkowany przez nas rozpoczyna fermentację już w czasie produkcji, gdy przygotowywany jest w kotle warzelnym. Po dodaniu zakwasu żytniego, żywe kultury bakterii w nim zawarte, zaczynają działać uruchamiając fermentację. Nie trwa to długo bo już następnego dnia kwas chlebowy nalewany jest do butelek i kapslowany. Nie zatrzymuje to jednak fermentacji, a tak naprawdę dopiero wtedy rozpoczyna się proces dojrzewania, który trwa nieprzerwanie do momentu otwarcia butelki i wypicia kwasu🙂.

Żeby jednak kwas chlebowy stał się pełnowartościowym napojem, musi dojrzewać przez 2-4 tygodni. Okres dojrzewania zależy od temperatury, w jakiej przechowujemy kwas chlebowy. Na koniec trafia do komory chłodniczej, gdzie leżakuje w temperaturze 10-12 ºC. Nie oznacza to, że fermentacja zakończyła się. Niższa temperatura tylko spowalnia fermentację i dojrzewanie kwasu chlebowego.

Młody kwas chlebowy

Po 4 tygodniach kwas chlebowy jest już na tyle dojrzały, że jest pełnowartościowym napojem, który można pić dla przyjemności, w celach zdrowotnych lub zaspokojenia pragnienia. Najlepiej pić go schłodzonego, szczególnie jeżeli jest ciepło ale i w zimowe dni jest przyjemnością, delektowanie się jego smakiem i aromatem.

W okresie pierwszych czterech tygodni kwas chlebowy nazywamy “młodym”, ponieważ jego smak jest delikatny, naturalne nagazowanie małe i nuty słodyczy nadal wyczuwalne.

Jest tak dlatego, ponieważ zawiera jeszcze dość dużą ilość cukru, który następnie zjadany jest przez bakterie. Cukier jest potrzebny bakteriom do życia i ciągłej fermentacji, która spowolniona ale jednak cały czas przebiega.

Dojrzały napój

Proces fermentacji cały czas trwa, dlatego z upływem kolejnych tygodni nasz kwas chlebowy nabiera coraz bardziej wytrawnego charakteru, ma co raz więcej bąbelków a jego smak staje się co raz bardziej wyraźny.
Z każdym tygodniem nagazowanie może być większe a smak co raz bardziej wytrawny. Nie należy obawiać się, że kwas chlebowy po otwarciu butelki “wyjdzie” z niej o własnych siłach :-).

Trzeba tylko pamiętać aby nie trzymać kwasu w cieple, tylko przechowywać go w lodówce. Im niższa temperatura tym proces dojrzewania kwasu postępuje wolniej.

Butelki nie wstrząsamy przed otwarciem, chyba że zależy nam na efekcie szampana 😊. Najlepiej zakręcić delikatnie butelką kilka razy, trzymając ją w dłoniach pod kątem 45 stopni. Idealna temperatura do spożycia jest zależna od osobistych preferencji. W miesiącach letnich lubimy pić kwas w temperaturze 8-10 ºC a w miesiącach zimniejszych preferujemy kilkanaście stopni. Niezależnie od stopnia nagazowania kwasu chlebowego, przestrzeganie tych prostych zasad, pozwoli na bezproblemowe jego otwarcie, nalanie i delektowanie się nim.

Data przydatności

Aby spełnić wymagania prawa, umieszczamy na butelce datę przydatności do spożycia. Jest to termin, która mówi do kiedy powinno się wypić kwas chlebowy. Co dzieje się z naszym kwasem po minięciu terminu przydatności? Według naszego doświadczenia nic nadzwyczajnego.

Fermentacja postępuje dalej, zwiększa się ilość kwasu mlekowego oraz alkoholu. Zawartość cukru spada. Wzrasta naturalne nagazowanie.

Wraz z postępem fermentacji smak kwasu, dla niektórych osób, staje się zbyt wytrawny a inni zachwycają się jego wyrazistością. Każdy znajdzie coś dla siebie. Najstarszy kwas jaki piłem miał ponad 2 lata.

Podsumowując nasz kwas chlebowy żyje prze cały okres jego przydatności do spożycia oraz długo po nim. Fermentacja przebiega w nie przerwany sposób ale pod kontrolą dzięki przechowywaniu w odpowiedniej temperaturze. Ten sam kwas smakuje łagodniej gdy jest młody a zdecydowanie nabiera wyrazu, gdy zbliża się do terminu przydatności do spożycia.

Główny Kwasowar